Výroba pamětní knihy MUŽI 28. ŘÍJNA


Na začátku byla myšlenka vydat, vyrobit pamětní mediale MUŽI 28. ŘÍJNA, na počest této pětice mužů, jež stáli za zrodem samostatnosti Československa.
Později jsem přišel s myšlenkou přidat k medailím texty, jež psal Pavel ČERNÝ a těch textů bylo tolik, že vydaly na celou knihu.
Tedy druhým krokem v projektu bylo k těmto medailím přidat knihu, následně jsem přišel s návrhy, aby kniha byla bohatě zdobená a měla medaile vložené do desek knihy. A zde je pojednání, jak se rodila kniha MUŽI 28. ŘÍJNA.

Umělecká série
V této sběratelské edici je zejména:
Umělecká zdobená kniha MUŽI 28. ŘÍJNA,
ta obsahuje pamětní medaile, dále
poštovní aršíky, pamětní známky.
Na prohlédnutí je také exklusivní lupa.
Na prohlížení jsou hebké jelenicové rukavice.
Také se vyráběla plastická socha Českého lva a další jiná díla v této serii.
Web knihy
Oficiální stránky ke knize www.MuziRijna.cz

Menu:
– Kdo jsou MUŽI 28. ŘÍJNA
– Výroba pamětní medaile MUŽI 28. ŘÍJNA
– Návrhy na výrobu Pamětní knihy
– Ručně vyráběná zdobená kniha
– Dřevěnné vyřezávané desky
– Materiály knihy
– Kniha MUŽI 28. ŘÍJNA
– Rozměry
– Cena knihy
– Kniha zdobená českými granáty
– 3D otáčecí foto knihy
– Poštovní známky MUŽI 28. ŘÍJNA
– FOTOgalerie k výrobě knihy

Kdo jsou MUŽI 28. ŘÍJNA

Těchto 5 mužů stálo za zrodem samostatného Československa, více je popsáno zde: Vznik Československa – Muži 28 řijna 1918
František SOUKUP – Jiří STŘÍBRNÝ – Vavro ŠROBÁR
Alois RAŠÍN                               –           Antonín ŠVEHLA

V pamětní knize jsou perokresby pěti mužů října.
Antonín ŠVEHLA    15.04.1873 – 12.12.1933 wiki
Alois RAŠÍN             18.10.1867 – 18.02.1923 wiki
František SOUKUP 22.08.1871 – 11.11.1940 wiki
Jiří STŘÍBRNÝ         14.01.1880 – 21.01.1955 wiki
Vavro ŠROBÁR         09.08.1867 – 06.12.1950 wiki

Výroba pamětní medaile MUŽI 28. ŘIJNA

Ve zlaté pamětní knize je vložena série pěti pamětních medailí z kolekce Muži 28. října. Pamětní medaile jsou ražené ze zlata a stříbra, uložené v unikátním exklusivním balení luxusní dřevěné knihy, ručně vázané, s koženým hřbetem, která má ruční papíry ražené sítotiskem. Více o výrobě je popsáno v článku Výroba pamětní medaile MUŽI 28. ŘÍJNA.

Návrhy na výrobu pamětní knihy

Tato pamětní kniha je ve zlatém a stříbrném provedení. Formát je o něco větší než A4.
Luxusní, ručně vázaná kniha, má dřevěné vyřezávané desky, potažené kůží, stránky jsou z ručního papíru se zlatou a stříbrnou ořízkou.
Přepásaná kováním ze stříbra, případně zlacené ryzím zlatem. Vykládaná českými granáty.
Kniha má dále zámek na uzamčení.
Uvnitř knihy jsou v zadní straně vložené pamětní medaile. Sada 5. pamětních medailí ze zlata, či stříbra.
Více foto je dole v galerii.

Ručně vyráběná zdobená kniha

V hlavě se rodil nápad, aby to byla RUČNĚ VYRÁBĚNÁ dřevěná, zlatá, možná stříbrná KNIHA.
Nikdy se na našem území nic takového nedělalo. Vyrábí se 100 zlatých a 100 stříbrných knih, ručně vázaných v kůži, dřevěné prořezávané desky, bohatě zdobené kování z ryzího zlata a stříbra, osázené české granáty, vltavíny, bohatě gravírované. Kniha je ručně tištěná na ručním papíru, zlatá, stříbrná ořízka má na hřbetu ještě ražené lístky a lvy. Stránky jsou ručně tištěné.
V knize je příběh, jak 5 mužů založilo při revoluci naší republiku. Na stránkách jsou perokresby portrétů. Také kopie dobových novin, přiložené bankovky, známky, atd.
Kniha má secesní zdobení.
Zlatá kniha má kování ze zlata a vložených 5 zlatých medailí s portréty, pak zlatou ořízku.
Stříbrná kniha je ve stejné verzi ve stříbře.
Použité pravé české granáty a vltavíny, vše certifikované, číslováno, pouze 100ks.
První výtisky dostanou VIP osoby jako prezident ČR a další osobnosti.
Kniha bude vystavena na Pražském hradě a dalších místech v ČR, Slovensku, ale i na Podkarpatské Rusi, která patřila také k vytvořené první republice.
Vyjde mnoho článků a také ve Forbesu. Kniha bude prezentovaná i v zahraničí, až v Americe, kde jsou české spolky.
Přednostně budou osloveny vybrané osobnosti prvním nákupům.

Dřevěnné vyřezávané desky

Přední strana knihy má prořezávaný plastický věnec a lva. Používáme jak původní technologie a postupy modelování, rytí, stejně tak i moderní počítačové možnosti 3D grafiky. Zde je portrét, sádrový model ručně modelovaný a lev jako počítačová animace.

První náhled návrhu věnce a lva.

Materiály knihy

Základní desky jsou dřevěnné, vazba je kožená, kování barvy zlaté, stříbrné, uvnitř ruční papír.

Zdobení knihy – kování

Rohy knihy a příčky, pásky jsou symetricky laděné a opět do zdobení odpovídající roku 1918, ve stejném slohu. Kování je ze stříbra, zlacené, případně z pravého zlata, dále doplněné kameny jako jsou granáty, vltavíny. Pak je možné knihu optatřit bočním zapínáním, zámky proti samovolnému otevření.

Rohy mají rozměr asi 6x4cm, a různé tloušťky podle výšky plasticity a technologie výroby a použitého materiálu. Rohy a příčky mají různé techniky výroby, od tváření do vosku, sádry, rytí do kovu, výroby raznic až po moderní 3D modelování v počítači. Každá z těchto metod je něčím vyjmečná a má své klady a záleží jen na volbě zadavatele, budoucího majitele. Dále je možnost zdobení barvou, smalty, či použít jiné klenotnické klasické či moderní technologie. Vždy je kladen důraz na individualitu a vysoký estetický efekt k renosti nejen majitele, ale i umělců na díle zůčastněných. Posuďte sami který z kusů by jste si pro sebe vybrali.

Kniha MUŽI 28. ŘÍJNA

Posuďte tedy jak vypadá celkový vzhled knihy zde na webových stránkách, či se podívejte na výstavě, pak si představte jaké to je si knihou listovat a mít v ruce dílo které muselo mnoho mistrovských rukou přetvářet k obrazu představy duchovního otace k radosti budoucích držitelů. Tato kniha pak bude nejen odměnou za investované peníze, ale i dobrým pocitem těm, kteří na ni nechali kus svého života jako odkaz dalším generacím, jaké umění se zde v Čechách dělávalo a co se zde odehrávalo.

Rozměry

Předpokládané rozměry
Kniha cca 30*20 *4cm
Kufr cca 35*56* 10,5cm, nebo 40*64 * 12cm

Hodin práce a spotřeba materiálu

Do výroby prvního ostrého prototypu bylo vynaloženo mnoho měsíců práce, nespočet rukou a přepracováno tun materiálu a energie, zde je na posouzení kolik se toho událo než byla první kniha připravená k focení a představení na tiskové konferenci 28.X.2018
HODINY
Kreslení – 2.340 hodin
Vývoj, výroba – 5.040 hodin
Modelování – 3.300 hodin
Rytí – 3.200 hodin
Zlatnické práce – 820 hodin
Truhlářské práce – 890 hodin
Knihařské práce – 245 hodin
Texty – 150 hodin (úpravy)
Grafické práce – 2.560 hodin
Produkční práce – 2.120 hodin
Celkem odpracováno 20.665 hodin
MATERIÁL
Bouchání na strojích – 180.000 tun bouchnutí
Obecné kovy – 100kg oceli přepracováno, přetaveno
Drahé kovy – 5kg zlata přepracováno
Papír – 500 kg ručně vyrobeného papíru
Dřevo – 100 kg přepracovaného dubového dřeva

Cena knihy

Projekt jako takový je velmi nákladný pro mnoho technologických okruhů a zapojených oborů, proto není zcela jasná konečná prodejní cena za knihu a v ní obsažený sběratelský materiál.
Kniha je kompletně českým projektem, který nemá srovnání s žádnou jinou knihou. Pravděpodobně se pak stane sběratelsky velmi ceněnou a žádanou na aukcích.
Prodej bude spojený i s charitou, na knize spolupracují jak rodinné firmy, tak i současné školy, ale i chráněné dílny, kde pracují postižení.
Tedy cena takové knihy je kalkulovaná z poměrů celkových výrobních nákladů a zároveň cena materiálu.
Zlatá kniha
U zlaté knihy je počítáno, že vložené medaile jsou z ryzího zlata a pak je volitelné kování. Však jen základní hodnota materiálu při 150g ryzího zlata nepovídá, že základní cena bude několik set tisíc korun.

Kniha zdobená českými granáty

Poslední ozdoubnou verzí knihy MUŽI 28. ŘÍJNA je nádherné secesní kování, zdobení které vychází z motivů známky „Hradčany“ od Alfonse Muchy je doplněno českými granáty. Je použito velkých 3mm českých granátů, kdy v této velikosti pro svoji vzácnost se ve špercích již nepoužívají, avšak tyto pocházejí ze soukromé více než stoleté sbírky zaniklé brusírny jež ukončila provoz v roce 1905.

3D otáčecí foto knihy

Zde jsou první dvě plné verze knihy v různém zdobení a v otáčecí podobě.

3D otáčecí foto knihy – verze v05 – větve

Tato kniha má velmi plastické zdobné velmi masivní kování které připomíná větve, strukturou, povrchem i přírodním tvarem, proto dostala pracovní název „větve“. Zde je verze kdy v rohu jsou 3 lístky, další verze je s 5. lístky. Odkaz na samostatné okýnko s otáčecí fotografií knihy je zde: Kniha verze v05-větve.

3D otáčecí foto knihy – verze v09 – granáty


Tato kniha má osázené kování českými granáty, které mají průměr 3mm, tedy jsou větší rozměrů než běžné a pocházejí z mé soukromé sbírky, původně z pozůstalosti po brusírně a výrobně, která ukončila provoz roku 1905.

Tato verze bude ještě doplněna na bokách o zámečky, které budou držet knihu zavřenou. Tyto zámečky budou opět osazené granáty. Odkaz na samostatné okýnko s otáčecí fotografií knihy je zde: Kniha verze v09-granáty.

Poštovní známky MUŽI 28. ŘÍJNA

Celé umělecké dílo, kolekce obsahuje několik sérií z mnoha sběratelských okruhů. Pro filatelisty je potěšující, že obsahuje sběratelsky velmi zajímavé vlastní poštovní známky. Více o těchto známkách naleznete
zde: Primak.cz / od návrhu po oficiální známku


FOTOgalerie k výrobě knihy

Foografie z projektu výroby knihy MUŽI 28. ŘÍJNA ukazují náčrtky, modely, kování, ozdobné rohy, prototypy, až po finální verze nádherně zdobené knihy.

Nákupní košík