V říjnových dnech roku 1918 se připravoval vznik Československé republiky na mnoha místech. Kdo kde jak se snažil, co kdy kde kdo dělal?
Vznik ČSR – Muži 28. října 1918
Kolem 9 hodiny Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzali Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu.
Karlem Kramářem a Edvard Beneš v Ženevě o vytvoření a podobě samostatného československého státu, že nový stát bude republikou (byla uvažována i monarchie).
Ulice Prahy 28.10.1918
Smlouvu o uznání autonomie národů Rakousko-Uherska, si lid vyložil jako uznání nezávislosti, což vedlo k živelným demonstracím, jásání v ulicích a ničení symbolů Rakousko-Uherska. Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a byl vyhlášený samostatný Československý stát. Na soše Svatého Václava byl zavěšen prapor Československa.
Foto zdroj: extrastory.cz / unikatni-zabery-1918
Video 28.10.1918
Autentické video z ulic Prahy a záběry jak na Václevském náměstí byla vyšešená vlajka Československa na soše Svatého Václava.
Zákon a provolání Lide československý
Večer 28. října vydal Národní výbor první zákon, zákon o zřízení samostatného státu československého
Lidové noviny vytiskli zákon nově vzniklé Československé republiky a článek, provolání Národního výboru „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem …“.
Tyto dokumenty podepsali Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vávro Šrobár a František Soukup, ti byli později nazvaní „Muži 28. října“.
Muži 28. řijna 1918
Pět mužů podepsalo provolání k lidu československému a první zákon Československa v lidovém domě.
Horní řada z leva: František Soukup, Jiří Stříbrný, Vávro Šrobár
Spodní řada z leva: Alois Rašín, Antonín Švehla
České znaky, symboly
Symbolů které jsou české, či československé je více.
První vlajka pro nově vznikající Československo byla červenobílá ne ze tří barev jako je současná.