Výroba vlastní známky – kolekce – MUŽI 28. ŘÍJNA – od návrhu známek po oficiální známkový sešítek

Známky ze sběratelské kolekce ke 100. výročí republiky.
Na pačátku byla myšlenka vydat, vyrobit pamětní medaile, ta se rozvětvila a vznikla unikátní sběratelská kolekce, v níž je:
Umělecká zdobená kniha MUŽI 28. ŘÍJNA,
obsahuje pamětní medaile, dále
aršíky, pamětní známky, také se vyráběla
plastická socha Českého lva atd, v této edici.

V druhém kroku byla v kolekci MUŽI 28. ŘÍJNA excelentní zdobená kniha s textem o pěti mužích s jejich snem o samotatnosti, se serií pamětních medailí, vše zdobené drahými kameny. Pak jsem přišel s nápadem tuto knihu, sběratelskou kolekci ještě doplnit o oficiální poštovní známky, dle vlastního návrhu, tím však výčet edice nekončil.

V prodeji jsou zde pamětní známky.

Menu
Kolekce ze serie Vlastní známky MUŽI 28. ŘÍJNA
– Nákresy sběratelské kolekce knihy
– Návrhy na vlastní známky
– Známkový sešítek – MUŽI 28. ŘÍJNA
– Pamětní razítka
– Serie známek MUŽI 28. ŘÍJNA
— 1, serie z České pošty
— 2, serie pro filatelisty
— 3, serie pro novináře
— 4, serie pro partnery
— 5, příležitostní razítka
– Vlastní tvorba sběratelů
– Katalog

Nákresy sběratelské kolekce knihy

Návrhy na vzhled pamětní knihy MUŽI 28. ŘÍJNA
Návrh na pamětní medaili MUŽI 28. ŘÍJNA – Antonín ŠVEHLA – první z kolekce pěti medailí

Návrhy na vlastní známky

Základní nápad byl vycházet z doby roku 1918, tedy těsně před osamostněním a po něm, kdy vládl umělecký směr secese, ArtNoveau který významě poznamenal náš umělec Alfons Mucha.
Právě Alfons Mucha udělal zned z kraje mnoho dobrého, excelentního, zejména návrhl známky a bankovky, které jsou velmi dobře hodnocené pro svůj vzhled a jsou i velmi sběratelsky ceněné. Pro návrh na známky pětice mužů jsem použil právě známky a bankovky jež Alfons Mucha navrhl a to u známek secesní rohy, jež malí lipové listy a z bankovek secesní písmo. Středovou kompozici pro známky jsem použil již z návrhů na pamětní medaile pětice mužů, kde autorem portrétů, perokreseb byl Miroslav Vomáčka. Jako u knihy, stejně tak jiných děl i zde je je použito několika částí děl více malířů, autorů, až po font písma.
Vydavatel: Česká pošta
Autor známek: Slavomír PRIMÁK
Autor perokreseb: Miroslav Vomáčka
Inspirace: Alfons Mucha

Návrh na známku vznik republiky

Návrh vlastní známky MUŽI 28. ŘÍJNA – vznik republiky

Zde je nákres, návrh na jednu známku, ze sešítku (aršíku) serie známek MUŽI 28. ŘÍJNA, toto je známka k výročí vzniku republiky, s centrálním vyobrazením zadní strany (reverzu) pamětní medaile.
Na nákresu jsou patrné kóty a rozměry známky.

Návrh na známku A. ŠVEHLA

Návrh vlastní známky MUŽI 28. ŘÍJNA – Antonín ŠVEHLA
Nákresy tužkou a tiskový návrh známkového sešítku MUŽI 28. ŘÍJNA o rozměrech 244x79mm

Nákresy, návrh na serii, aršík osmi známek, známkový sešítek a to studie tužkou a následně i barevný nátisk s černým pozadím, který Česká pošta nepovolila a výsledkem byly znmámky na bílém pozadí s předvysekaným zoubkováním.
Rozměr aršíku, otevřeného známkového sešítku je 244 x 79mm

Známkový sešítek – MUŽI 28. ŘÍJNA – oficiální poštovní známky

Vlastní známky – MUŽI 28. ŘÍJNA – známkový sešítek VZ ZS 0088

Takto vypadá známkový sešítek, který obsahuje osm poštovních známek nominální hodnoty A které jsou jako ostaní poštovní cenini použitelné k běžnému použití jako jiné známky jež vydává Česká pošta, jen s rozdílem, že tyto jsou velmi vzácné, pak jejich použití bylo na zváženou.

Pamětní razítka

A aby toho nebylo málo, tak kolekce doplňují tři možné různé razítka použitá v památné dny.

Serie známek MUŽI 28. ŘÍJNA

Dá se říci že návrhem a vydáním osmi známek k výročí 28.října 1918, k oslavě pětice mužů to jen známkou, či známkovým sešítkem to kreativně neskončilo. Vzhledově si myslím že je sešítek, či sestava známek krásná, ovšem použitím jednotlivých známek, či kombinací různých vytisklých sešítků dle archu vznikla sběratelská serie pro filatelisty.
Tedy ve finále ze známek vznikly postupně čtyři sběratelské kolekce. V této kolekci najdeme tedy postupně čtyři serie podle uření osobám obdarovaným a obsahují a odlišují je: známky, příležitostná razítka, pamětní obálky, pamětní listy, pamětní pohlednice. Závěrem všeho se připravoval katalog který vše popisuje a odhaduje ceny jednotlivých sběratelských kousků.

Celkem 4 sběratelské serie známek MUŽI 28. ŘÍJNA
1, serie z České pošty
2, serie pro filatelisty
3, serie pro novináře
4, serie pro spolupracovníky

1, serie z České pošty

Základem je tedy dodávaný známkový sešítek. Tyto známkové sešítky se tisknou ve 4 polích, řadách a každá je označená v tzv. sudoku, ve čtyřokénku obdelníkového semaforu. Tedy první základní serie je tvořená tím co dodala Česká pošta a to jsou známkové sešítky ze 4 různých řad označené v SUDOKU daného pole řady tmavým čtverečkem. Tyto sešítky byly dodány jako čisté použitelné ceniny a zároveň pár kusů jako orazítkované sešítky, tedy bez možnosti je použít dále k franování (označení výpletě) na dopisech, ani jinak. Tento známkový sešítek bylo možno dále rozstřihat na jednotlivé známky, opět jako čisté, či razítkované.

V této základní serii bylo možno tedy sestavit:
Známkový sešítek – sada SUDOKU – 4 pole
Známkový sešítek – sada SUDOKU – razítkovaná
Známkový sešítek – nerazítkovaný – 1 pole
Známkový sešítek – razítkovaný – 1 pole
samostatně pak bylo možno je rozstříhat na jednotlivé známky.

Archy známkových sešítků SUDOKU

Zde je patrné jak jsou na jednom archu 4 řady sešítků, označované jako 4 tisková pole (TS). Z těchto archů se dále nařežou jednotlivá pole a ty jsou rozlišená právě v obdelníčkovém semaforu SUDOKU černou výplní o které tiskové pole se jedná.


2, serie pro filatelisty

Filatelisté, sběratelé známek mají rádi sešítky, odlišnosti v sešítcích, ale pak i jejich použití na dopisech, či něčem jako koresponďácích, nebo pamětních listech a tak pro ně vznikla sběratelská řada, což byl druhý stupeň serie a vznikla tedy kolekce pro filatelisty, ale ani tím to neskončilo.
Pokračováním bylo několik obálek a pohlednic.
Autor známek: Slavomír PRIMÁK
Autor perokreseb: Miroslav Vomáčka

Poštovní známky – MUŽI 28. ŘÍJNA – sběratelská kolekce II. pro filatelisty

Ve druhé serii pro filatelisty tedy bylo:
Základ je 1. serie z České pošty:
– Známkový sešítek – sada SUDOKU – 4 pole
– Známkový sešítek – sada SUDOKU – razítkovaná
– Známkový sešítek – nerazítkovaný – 1 pole
– Známkový sešítek – razítkovaný – 1 pole
Dále k základu přidané sběratelské doplňky:
– Obálky prvního dne – razítko Hlaní pošty
– Obálky prvního dne – razítko Poštovního muzea
– Obálky prvního dne – razítko z Pražského hradu
– Kartes maxima (pohlednice se zvětšeninou známky)
– Pamětní listy prvního dne vydání známek

3, serie pro novináře

Pamětní listy
Třetím krokem ve známkách byly pamětní listy ke dni představení projektu 23.10.2018, jež dostávali novináři, ti dostávali speciální číslované pamětní listy s podpisy. Ten den pokračoval a večer byl pro investory a partnery projektu, ti dostávali jiné pamětní listy také číslované s podpisy. Závěrem ještě v den představení sběratelské kolekce knihy vznikl pamětní list serie známek. Celkem tedy vznikli v ten den 3 různé pamětní listy, číslované, rozlišené názvem, textem a zejména jednou ze třech známek sešítku. Navíc novináři obdrželi darem pamětní stříbrnou mediali z ryzího stříbra Ag999 o hmotnosti 1 unce tedy 31,1g a průměru 40mm

Novinářům bylo doporučeno, aby tento pamětní list který jim byl vydán 23.10.2018, ať si je orazítkují v den 28. října 201, na některém místě, kde je možno dostat příležitostné razítko a to na Hlavní poště, Poštovním muzeu, či na poště Pražského hradu. Přičemž bylo doporučeno a zdůrazněno, že razítkovaný pamětní list bude vzácnější a ze všech asi nejvíce z Pražského hradu. Přesné počty jednotlivých razítek nejsou známé, jsou spíše odhadované, když to majitelé oznámili. Tedy pamětní listy pro novináře jsou s třemi razítky a to Pošta Pražského hradu, Poštovní muzeum a Hlavní pošta Praha 1.

Video – tisková konference ke knize MUŽI 28. ŘÍJNA

4, serie pro partnery

Pamětní listy partnerům
Čtvrtým počinkem ve známkách Mužů 28. října bylo pro partnery projektu osobní udělování pamětních listů s červenou známkou, s kulatým logem kolekce pro zůčastněné osoby v den večírku 23.10.2018 s doporučení, ať 28.10.2018 si je nechají orazítkovat příležitostním razítkem.
Tyto pamětní listy dále mohli obdarovaní orazítkovat jedním ze třech příležitostních razítek. Přesné počty jednotlivých razítek nejsou známé, jsou spíše odhadované a to z toho jak to někteří majitelé oznámili.
Tedy pamětní listy pro partnery jsou s třemi razítky to: Pošta Pražského hradu, Poštovní muzeum a Hlavní pošta Praha 1.

Pamětní listy č.2 a 3 – vlastní známky MUŽI 28. ŘÍJNA

V den 28.10.2018 pak ještě pro partnery projektu bylo vydáno 37. pamětních listů k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa pouze s jedním razítkem pr59 pošty 110 00, Praha 1.

Pamětní obálky partnerům
Nezůčastněným osobám bylo v další dny obeslání speciálních pamětních obálek s použitím právě těchto známek a i zde bylo použito třech stupňů. Pamětní obálky měly jednu, dvě, či tři různé známky a i obsah obálek byl různý, či žádný s vtipným heslem, někdy je důležitější nosič, něž obsah, či posel, než poselství a zde v tomto případě i prázdná obálka právě s touto známkou byla a nyní je cennější než to co by adresát v ní hledal.
Tyto pamětní obálky pro partnery jsou trojí a to:
– obálka s jednou známkou
– obálka se dvěma známkami
– obálka se třemi známkami

5, příležitostní razítka

Vlastní známky ze serie MUŽI 28. ŘÍJNA, obálky a pamětní listy ve výroční den 28.10.2018 měli možnost orazítkování třemi různými razítky a to příležitostní razítka čísla 57, 59 a 60 na třech různých místech Prahy:
– razítko Pošta Pražského hradu = pr60
– razítko Poštovní muzeum = pr59
– razítko Hlavní pošta Praha 1 = pr57
Česká pošta uvádí zde: příležitostní razítka 28.X.2019

Příležitostní poštovní razítka pr57, pr59 a pr60

Vlastní tvorba sběratelů

Známek bylo málo a tak těch pár co se dostalo i mezi sběratele filatelisty, tak je můžeme někdy vidět jak je použili soukromě na různé dopisy, čímž rozstříhali celé pamětní aršíky a taková známka je samotná vyšla na více než 500,-Kč, přitom její nominální hodnota „A“ byla o něco více než 20 korun.

Katalog

Po všech těchto krcích ve výrobě vlastních známek a sestavování kolekcí se začal připravovat katalog který popisuje částečně knihu kolekce MUŽI 28. ŘÍJNA, ale pak zejména vznik známek, jejich odlišnosti mezi sebou, četnosti a odhadované ceny ze sběratelského hlediska.



Nákupní košík