Podnikový odznak Odznáček Geopark – 2 – Ražený malovaný

Výroba odznaku 24*9mm ražba, barevná ruční malba, barevné galvanické pokovení. Podnikový odznáček s logem, odznáček do klopy, zapínání na PIN

Obsah:

Geopark Železné hory
Podnikový odznak Geopark
Jaký odznak vyrobit ?
Výroba odznaku Geopark 1
Výroba odznaku Geopark 2
Výroba odznaku – ražba
Výroba odznaku – materiál
Výroba odznaku – barva
Výroba odznaku – pokovení
Výroba odznaku – fotogalerie

 

 

Geopark Železné hory

Geopark Železné hory leží v Pardubickém kraji, oblast kolem Ždírce nad Doubravou a Chotěboře zasahuje do kraje Vysočina, s krajinnou oblastí Železné hory, pak území na mapě oblast vypadá jako holubice. Geologické složení má pestré barvy, proto mají v logu pestrobarevné dlaždice.
GeoparkZH-mapa1
Více najdete na stránkách www.GeoparkZH.cz

 

 

Podnikový odznak Geopark

Zadání vyrobit odznak do klopy, podnikový odznáček s logem. Bylo dodané hezké logo, barevné i zajímavě pojaté, dobře zachycující daný projekt.
Geopark – na logu jsou barevné dlaždice znázorňující různorodost složení země, členitost, jak docílit aby tato myšlenka byla patrná a jasnější i na takovém odznáčku? Nejlépe nápaditostí, ale i jednoduchostí, jak skloubit barevné plochy, členitost, tak aby odznak byl jednoduchý ale i líbivý. Již od počátku je výroba odznaku Geopark zamýšlená na několik fází. Postupně se budou jednotlivé vrstvy odkrávat a z každou další bude odznak Geopar radost všem dělat.
V první fázi byl odznak vyrobený jako ražený a tištěný, ve druhé fázi je ražený, malovaný, tedy více plastický, ručně malovaný a navíc galvanicky pokovený pro větší škálu barev povrchu.

Jaký odznak vyrobit?

Vyroba-odznaku-Geopark-Rozdil-tisteny-malovany
Jak má výsledný odznak vypadat? Logo pro výrobu odznaku je dané. Pro lepší vyniknutí by bylo dobré volit kontrasty, ať barevné, tak prostorové, či povrchové.
Jako výrobce, medailéra mě napadá několik řešení, jak takový odznak vyrobit.

  • Odznak ražený, tistěný – ražený plochý odznáček a na něm je tištěná plocha. Barvy co nejvíce odpovídají logu a kontrast s bílým podkladem je pak umocněný lakovanou vrstvou vypadající na povrchu jako čočka. Ražba + tisk je rychlejší a levnější metoda výroby odznaků.
  • Odznak ražený, malovaný – ražba vícevrstvého odznaku dále doplněná barvou s kombinacíí matu a lesku. Barva odpovídající předloze RAL, případně transparentní se spodním šrafováním pro vyšší odraz světla. Další kontrast je docílený kombinací matu a lesku. jemné přechody, barvoměnu, ale i kontrasty potkáváme v přírodě tedy na odznaku by to odpovídalo rozmanitosti přírody. Ražba + malba je luxusnější, krásnější metoda výroby odznaků.
  • Odznak ražený, skládaný – nejtěžší metoda, nejsložitější, co nejvíce plastická varianta řešení výroby odznaku s použitím více komponentů a různých materiálů, barev, složení, povrchu. Na tak malém předmětu je to skutečná výzva špíše klenotnická. Metoda ražených a skladaných odznaků je nejsložitější, ale i nejluxusnější provedení, však časově velmi náročné.

 

 

 

 

Výroba odznaku Geopark 1


Odznak ražený, tistěný – ražený plochý odznáček a na něm je tištěná plocha. Barvy co nejvíce odpovídají logu a kontrast s bílým podkladem je pak umocněný lakovanou vrstvou vypadající na povrchu jako čočka.
Více zde: Podnikový odznak Odznáček Geopark – 1 – Ražený tištěný

 

 

Výroba odznaku Geopark 2


Odznak ražený, malovaný – ražený výcevrstvý, plastický odznáček, členitý, s plochamy které se dále ručně vybarvují. Barvy co nejvíce odpovídají logu, kontrast je zde s okrajovou barvou kovu. V některých případech je povrch odznaku Geopark lesklý, někdy matný, matovaný, či s patynou, což se více blíží k vzhledu hornin Goparku.

odznak-GEOPARK-2-sAg2s

Rozměry odznaku
Šířka: 24mm
Délka: 9mm
Tloušťka:
Hmotnost:

 

 

Výroba odznaku – ražba

Výroba odznaku Geopark formou ražby a malby je velmi odlišná od první fáze a to nejen na první pohled svojí strukturovanosti, ale i co do náročnější výroby. První odznáček Geopark je čistě jednoduchý, s čočkovitým povrchem, druhý pak se snaží napodobovat linie a tvary, které jsou znatelné i v Geoparku, ať jsou to vrstvy, nebo tvary, toho šlo docílit zejména ražbou jež umožnuje vytvořit plasticitu, ale také nepravidelným tvarem, což také lehce koresponduje s tím co spatřit v Geoparku.

 

 

Výroba odznaku – materiál

Odznak, odznáček Geopark je ražený z obecného kovu, z tombaku a následně galvanicky pokovený. Výroba odznaku, tedy všech ražených odznáčků Geopark je ze stejného materiálu, ale galvanickým povrchovým pokovením mají pak odznáčky zcela rozdílný vzhled a každý si může sám vybrat který se jemu nejvíce líbí, či spíše je patrnější, že se jedná o třídy, či stupně, ač základní materiál při výrobě odznaků byl zcela stejný.

 

 

Výroba odznaku – barva

Výroba odznaků má několik fází, od přípravy až po balení a předání. Po prvotním odražení odznaku pak výrobou přejde odznak na malování. Při výrobě odznaků se odznáčky malují ručně, ač mají vyráběné odznáčky jen několik milimetrů a takové ploše je více barev a tvarů, tak tuto činnost nedělají stroje, ale šikovné ruce malířek.
Podívejte se na ty odznáčky, jeden jako druhý, vypadají z kopírky, ale přesto jsou z takové školky, kde každý je jedinečný a prochází lidskýma rukama, od zadání, až do předání a zejména ruční malba mu dává další otisk lidské práce.

 

 

Výroba odznaku – pokovení


První čeho si všimneme na odznaku je jeho barva, hlavně převládající barva a pokud je to základní barva kovu, tak může se jednat o původní materál, ale i o následnou povrchvou úpravu pokovením. Galvanické pokovení se používá zejména pro finální efekt výroaznosti barvy kovu. Stejně tak se galvanické pokovení používá pro zvýraznění efektu odznaku a to jak lesklého, tak i matného. Galvanické pokovení je metoda která za pomocí elektrolízy přidává na povrch odznaku další vrstvu kovu, každý odznak se zvlášť zaváže na vodivý drát a v galvanické lázni dostává nový povrch. Na takovéto pokovení se používají ryzí kovy, od vzácných, drahých, až po barevné, mezi ty drahé, vzácné patří ryzí zlato, stříbro, rhodium. Máme tedy základní barvy + upravovaný povrch.
Základní barvy. Odznky jsme nechaly pozlatit, porhodiovat, postříbřit, poniklovat, pomědit
Doplňkové barvy. Pro docílení dalších barev jsem odznaky upravily na doplňkové barvy, jako je vzhled na starostříbro, staromosaz, či starobronz.

Více o galvanických barvách, galvanice, povrchové kovové úpravě naleznete zde: Galvanické pokovení – 7 barev

 

 

Výroba odznaku – fotogalerie

Nákupní košík