Galvanické pokovení, galvanizace je nanášení vrstvy kovu na materiál, pro získání požadovaných vlastností. Zde je ukázka vzhledu 7 barev vyráběných odznaků po galvanizaci.
Fotografie z výroby odznaků po galvanizaci, rozdílný vzhled barev.
VIDEO ukazuje záběry na odznaky, povrch pod různým úhlem dopadajícího světla, kdy je lépe vidět rozdílné barvy a povrch pro porovnání. Další video pak detalnějí ukazuje na rozdílné bílé barvy.
Menu obsah:
– Výroba odznaku – pokovení
– Video: Galvanické pokovení – 7 barev
– Galvanické pokovení – barvy, kovy
– Video: Výroba odznaku – pokovení bílé
– Galvanizace – rhodium / nikl
– Černé zlato – pokovení Rhutenium
– Fotogalerie – galvanizace barvy
Výroba odznaku – pokovení
Prní čeho si všimneme na odznaku je jeho barva, hlavně převládající barva a pokud je to základní barva kovu, tak může se jednat o původní materál, ale i o následnou povrchvou úpravu pokovením. Galvanické pokovení se používá zejména pro finální efekt výroaznosti barvy kovu. Stejně tak se galvanické pokovení používá pro zvýraznění efektu odznaku a to jak lesklého, tak i matného. Galvanické pokovení je metoda která za pomocí elektrolízy přidává na povrch odznaku další vrstvu kovu, každý odznak se zvlášť zaváže na vodivý drát a v galvanické lázni dostává nový povrch.
Video: Galvanické pokovení – 7 barev
Na tomto videu je 7 odznaků galvanicky pokovených. Tedy základní barvy kovové neupravované a doplňkové barvy docílené povrchovou úpravou.
Šlo tedy o galvanizaci o pozlacení, porhodiování, poniklování, stříbřený, pomědění, ještě následnou povrchovou úpravou zde máme 7 pokovených povrchových barev a to.
Zlato, rhodium, nikl, starostříbro, měď, starobronz, staromosaz. Přičemž počtu výsledných barev se dá docílet ještě více, ale ty rozdíly nejsou již tak markantní.
Galvanické pokovení – barvy, kovy
Foto: odznak Geopark – 7 různých barev.
Při galvanice se používá mnoho kovů, tedy výsledných mnoho barev a ty se ještě následně dají povrchově upravovat. Máme základní barvy kovů a následně ještě upravované povrchy. Na takovéto pokovení se používají ryzí kovy, od vzácných, drahých, až po barevné, mezi ty drahé, zzácné patří ryzí zlato, stříbro, rhodium.
Základní pokovování je zlacení (pozlatit), rhodiování (porhodiovat), stříbření (postříbřit), niklování (poniklovat), mědění (pomědit), tedy můžeme pokovit různými kovy a pak ještě povrchově upravit, tedy tím dostaneme doplňkové barvy, jako je vzhled na starostříbro, staromosaz, či starobronz.
Základní barvy
Měď – lesklá červená – jasně červená barva ryzí mědi.
Zlato – sytá zlatá – zlacení pravým 24 karátovým zlatem, Au999 / 1000.
Rhodium – velmi lesklá bílá – rhodiování, tvrdý povrch, dražší než zlato.
Stříbro – bílá barva – stříbření, je galvanické pokovení pravým ryzím stříbrem, Ag999.
Nikl – studená bílá – kovová, chromová bílá barva, pokovení niklem.
Rhutenium – temně černá barva, pokovit, porhuteniovat.
Doplňkové barvy
Starostříbro – zašlé stříbro – patynované zestaření postříbřeného povrchu.
Starobronz – barva bronzu – patynovaný zestařený povrch mědi.
Staromosaz – zašlá barva mosazi
Galvanické pokovení – bílé barvy
Při galvanizaci, pokovení je možné volit různé bílé kovy a povrchy, které mají rozdílné vlastnosti, odstíny a povrchové odolnosti. Zde je příklad srovnání galvanického pokovení porhodiování, poniklování, postříbření s úpravou na starostříbro.
Porhodiování je gavlanické pokovení rhodiem, přičemž rhodium Rh je dravý kov, dražší než zlato.
Galvanizace rhodium / nikl
Rozíl mezi barvami při galvanickém pokovení rhodiováním, či niklováním.
Rh – Rhodium je tvrdý drahý kov, vzácnější než zlato, odolnější proti chemickým vlivům, neoxiduje, je lesklé, povrchově stále. Rhodiování je velmi používané na luxusních špercích, zejména pro šperky v barvě bílého zlata.
Ni – Nikl, je velmi lesklý kov, mechanicky velice tvrdý, lesklá bílá barva niklu vypadá jako zrcadlová. Nikl je obecný kov, z bílých barev je nikl několikrát levnější než stříbro, či rhodium. Poniklování se tedy hojně používá pro dobrý poměr cena/vzhled.
Černé zlato – pokovení Ruthenium
Další možnost pokovení šperků a kovů na velmi zajímavou černou barvu posklytuje Rhutenium. Barva černého ruthenia (ruthenium dioxide) se někdy popisuje jako černé zlato, černé rhodium, pro své dobré vlastnosti.
Ruthenium tvrdý kov jako další platinové kovy, stejně jako rhodiumTedy můžeme šperk upravit a provedeme galvanizaci rutheniem, rutheniovat. Někdy se říká pokovit černým zlatem, počernit, nanést černé zlato. Pozor nezaměňovat s patinací, nebo s rhodiem.
Černé zlato – Ru ruthenium (nesprávně rhutenium, rutenium, ruteniovat, ruteniovat)