Svatební dukát 1 Dar Návrh výroby Předloha

Tento svatební dukát vznikl jako svatební dar, pro plánovanou svatbu mého přítele 16.5.2009. Svatebčané Matěj LOUDA, Barbora Stralczynská měli vypracované svatební oznámení, pozvánky. Pozvánka měla stylizované srdce z růží a dvě postavy. Pozvánku nakreslila akademická malířka Jiřina ADAMCOVÁ.
 
 
Poněvadž toto srdce bylo velice krásně provedené a mě se moooc libilo, napadlo mě, že by to byl krásný dárek pro novomanžele vyrazit jim svatební peníz. Postavy jsou stojící zezadu a v srdci jsou univerzálním párem i pro jiné, ale kdo zná Matěje a Barunku, tak je lehce identifikuje. Z kompozičního hlediska to bylo krásně nakreslené a jako svatební dar možné zasadit do kulatého tvaru mince.
Prvotní nákres pro oznámení jsem zakomponoval do kruhu, dále přidával texty a také ozdobu. Nakonec se povedlo přidat perlovec, nápisy, jména i letopočet.
 
Výroba ražba mince není tak složitá, důležitější než výroba mincí, ražení mincí, je návrh a nákres mince. Tak aby bylo vše čitelné, jednoduché a nepřeplácané.
První problém nastal s pojetím dvou nestejně dlouhých slov svatební + dukát, jak je vycentrovat a navíc jak přidat ještě další jména a datum. Dalo se to vyřešit opisem cele kolem dokola, ale tím by se průměr pro postavy zmenšil. Jde oto vyrazit, zcela co největší postavy, jako jsou na oznámení, vždyť sdce a dvě postavy doslova vybízejí k zakomponování do kruhu a navíc vhodně umístnit jednotlivá slova.
Jelikož obě postavy mají ven ze srdce nohy a ruce, tak rozvrhují váhu lehce mesimetricky, tak se dalo s odestupy použít téměř vykompenzované rozdělení základního nápisu SVATEBNÍ + DUKÁT
Další slova a datum je proveden jako rytí mince. Vše předtím je provedeno jako ražba mince. Ražba mincí oproti rytím má vystouplý reliéf. Kombinace ražení mince a rytí mince dopadlo dobře. Navíc se dá rozidlo použít i pro jiné páry, jako dar, stím že jména a datumy se budou dorývat.
 
PO nákresech na papíru přišel na řadu počítač. začalo se převedením do křivek, pro Corel. Však křivky v Corelu a černé čáry na bílém podkladě nejsou nejhezčí a pro představivost nic moc, použil se lepší program. Rhinoceros 4.0, který zvládá velice dobře prostorové vyobrazení. S tímto programem jsme měli již dobré zkušenosti z minula. Grafik Daniel si vyhrál s modelem mince na počítači do všech detailů, jak provedení matování, ražební lesk, případné provedení PROOF – politer platé. Program púak vyrendruje náhled v 3d model a lze si jej prohlížet ze všech stran, otáčet s pomocí myši, do všech úhlů kolem dokola.
Další možnosti se pak naskytli, když už byl vyroben náhled ve velikosti pro mylý zlatý peníz, také pro možný větší. Takže nejen dkát průměru 20mm, ale také případná ražba velké stříbrné mince, svatební stříbrný tolar. Znělo to dobře a na obrazovce to je také hezké.
Další možnosti, které to skýtá, jako textové doplňka v jiných jazycích jsou an místě, však zatím jen v počítači.
 
Ražba mincí byla postupná, původní počet měl být dva až tři kusy. Však tolik pokusů, pro ražbu mincí je málo. Proto se připravili i další materiály jako stříbro.
Však nejdůležitější bylo zlato. Pro tuto ražbu se použily původní dukáty Rakousko Uherské ražené od roku 1915, tedy provedení ryzosti zlata 0,986, takzvané dukátové zlato, téměř ryzí.
Na zadní hladké straně bylo ještě patrné vymalování Rakousko Uherské orlice.
Nákupní košík