Co to je Doménový alias Co to je emailový alias a doménový koš?

Doménový alias

Webhosting si zpravidla objednávate společně s nějakou doménou – například example.com. Co ale dělat v případě, že současně máte i nějaké další domény, a chcete, aby vedly na stejné stránky. Například example.net, example.eu nebo example.cz. V tom případě potřebujete právě doménový alias. Webhostingová firma nakonfiguruje server tak, aby dokázal zpracovávat i požadavky, které přijdou z těchto alternativních domén.

Podobně jako doménové aliasy fungují také takzvané multihostingy – zde je ale prostor pro jednotlivé domény oddělený (například adresářem) a domény pouze využívají společný prostor na disku a platíte jen jeden webhosting.

E-mailový alias a doménový koš

Obdobně jako doménový alias funguje také alias na e-mail. Jedna fyzická e-mailová schránka je tak dostupná přes více adres. Pokud například ve firmě Example pracuje Jan Novák, zřídíme mu e-mailovou adresu jan.novak@example.com a současně alias novak. Zákazníci pak mohou psát e-mailovou adresu v plném tvaru (jan.novak@example.com), tak i zkráceném (novak@example.com).

Obdobou doménových aliasů je doménový koš. Doménový koš je schránka, do které chodí všechny e-maily, jejichž adresu se nepodařilo přiřadit do žádné existující schránky. Pokud tedy má firma Example doménový koš, a někdo jí odešle e-mail s chybně napsaným příjmcem (například překlep jan.nvak@example.com), e-mail se doručí do tohoto koše a vy jej můžete ručně přeposlat správnému adresátovi.

 

 

Čerpáno z            http://blog.hostingy.cz/

 

– – –

 

 

Po čase se opět vracím do rubriky domén, kdy bych se chtěl podívat i na téma doménového aliasu, resp. hlavně vysvětlení toho, co to vlastně ten doménový alias je. Jakási definice doménového alisu by byla asi taková, že v případě, kdy vlastníme několik domén, je možné tyto domény nasměrovat na jeden webhosting pomocí aliasu tak, že v základu všechny domény zobrazí stejný obsah. Tzn. v praxi asi toto. Pro doménu jirka.cz budu mít uhrazený webový prostor, kde budou nahrány data, která se na doméně zobrazí. Časem dokoupím doménu vanek.cz a jirka-vanek.cz, a budu chtít na těchto dvou doménách zobrazit stejný obsah jako na doméně jirka.cz, aniž bych ale musel kupovat nové webové prostory a data na ně nahrát. Proto se dá jednoduše provést to, že obě nové domény se pomocí DNS A záznamu nasměrují na stejný webserver kde je již vytvořený web jirka.cz, a na tomto webu se pro nové domény povolí alias. Pokud pak někdo jméno nové domény zadá do prohlížeče, tak se doména nasměruje na webserver kde je uložený web jirka.cz, přičemž tento webserver již bude díky aliasu vědět, že u domény vanek.cz má zobrazit obsah webu jirka.cz. Je to tedy jednoduchý způsob toho, jak mít několik domén, a platit pro ně pouze za jeden webový prostor. Domény se pak můžou samozřejmě dále směrovat do různých adresářů a podadresářů, čímž se docílí jiného obsahu na každé doméně. U aliasu se pak narozdíl od přesměrování NEMĚNÍ jméno domény v adresním řádku.

 

Čerpáno z                http://jirivanek.eu/category/domeny

Nákupní košík