Zlacení mince – Galvanické pozlacení obecného kovu ryzím zlatem 24kt

Zákazník: Dobrý den, prosím pozlacujete i mince?
Primák: Ano, zlatíme ryzím zlatem i mince
Zákazník: Ale ona není stříbrná. Zlatíte i věci z obecného kovu?
Primák: Ano, můžeme pozlatit i měděnou, mosaznou, niklovou, či hliníkovou minci, jakou máte Vy?
Zákazník: Mám minci z obecného kovu, mosaznou z roku 1980 – IZRAEL – 500 Šekel – IZRAEL Zev Jabotinsky
Primák: Pošlete mi foto na WhatsApp, podívám se na to a domluvíme se dále.

Zlacení mince – Galvanické pozlacení obecného kovu ryzím zlatem 24kt

Tedy nahoře je klasický příklad zákazníka, který měl dotaz na pozlacení mince zlatem do lesku.
Pozlatit lze téměř vše, základ je dobře vyčištěný, připravený povrch, ale i tak se někdy musí použít i více vrstev a nebo i různých kovů, aby se docílilo co nejkrásnější barvy, povrchu a kvality na dlouhou dobu.

Příklad – mince IZRAEL 1980 – 500 Šekel – IZRAEL Zev Jabotinsky

Zde je příklad pozlacení mosazné mince 500 Šekel – IZRAEL Zev Jabotinsky, kdy si zákazník přál lesklý zlatý povrch a povedlo se.
Před zlacením byla mince lehce zašlá, vzhledově že již byla používaná, menší oděrky, ale i skvrny na povrchu.

Posuďte vzhled před zlacením a po zlacení.

Po zlacení se mince vloží do kapsle, ochranného pouzdra a zákazník byl nadšený a posuďte vy jak se vám líbí? Zákazník byl velmi spokojený a nadšený, že mu to udělalo velkou radost.

Až teprve později jsem zjistil, že se jednalo o repliku, kopii mince, která je původně zlatá a ač výledek byl velmi krásný, tak hmotnost 8,5g neodpovídal skutečné minci. Navíc původní zlaté mince jsou v provedení proof, kdy lesklá plocha mince má uprostřed portrét matovaný, což napodobit je náročnější, ale i to by šlo, aby měl pád radost, že je to dost podobné původní minci.
Odlišné barvy na fotografiích jsou pak z důvodu focení pod různým úhlem a umělým světlem venkovním osvětlením od slunce.

Příklad – pozlacení měděné mince na dukát Rudolf II

Jako další příklad je zde malá měděná mince (medaile) z mědi o průměru 20mm. Pro potřeby vystavení do výlohy je to optimální, aby místo drahého zlata, ryzího 24kt kovu za hodně tisíc korun, je možno použít měděný odražek mince a galvanicky pozlatit povrch, aby výsledně mince vypadala jako zlatá a vzhledově podobné originálu.
Důležité je však poznamenat, že některé zkoušečky, starší spektrometry neberou do vyšší hloubky více mikrometrů a nepoznají vnitřní materiál, ale směrodatné je aby odpovídal rozměr i hmotnsot a zde většinou neodpovídá tloušťka, která v mědi, místo ve zlatě bývá téměř poloviční.

Nákupní košík