Jak vypadá výroba mincí, medailí, článek zrodu od myšlenky, nákresu až po stříbrnou minci.
Český král Václav II. v roce 1300 zavedl ražbu PRAŽSKÉHO GROŠE a tedy k 725. výročí byla tytvořena tatao medaile mincovního vzoru, podle předlohy původního originálu,
Zadavatelem byl Petere RICHTER, zakladatel skupinky Facebook / Pražské groše a jejich díly
Seznam čísel a rezervací Pražské groše serie 725 / pořadová čísla
Menu:
Projekt – výroba mince – PRAŽSKÝ GROŠ 725
Peter Richter + Facebooková skupinka Pražské groše
Pražský groš – rok 1300 zavedení ražby
Pražský groš – nákres
Číslovaná edice pouze 100ks
Výroba – žíhání plamenem
Patina na mincích – barvy
Krabičky, kapsle
Certifikáty
Objednávky
Videoupotávka Výroba Pražských grošů
Video upoutávka videoShrot na YouTube o limitované serie Pražského groše.
Projekt – výroba mince – PRAŽSKÝ GROŠ 725 – výroční, pamětní k výročí 725 let zavedení ražby
Tento článek je tedy o vzniku unikátní mincovní medaile, co by památky k výročí zavedení nové evropské mince. Připomeneme si něco o době vzniku této mince, vládci a o okolnosti vzniku této pamětní medaile jež je nádhernou replikovou původního groše z roku 1300.
Peter Richter + Facebooková skupinka Pražské groše
Pražský groš je jedna z nejoblíbenější mincí nejen českých sběratelů. Jedním z předních propagátorů je i Petere RICHTER, zakladatel Facebookové skupinky „Pražské groše a jejich dily“ jež chtěl nabídnout nejen této skupince fanoušků hodnotnou památku k výročí 12. let skupinky a zároveň od roku 1300 do roku 2025 je to +725 let od první ražby této mince, proto vznikl projekt Pražský groš 725 právě pro rok 2025, jež byl představený předem v létě 2024, tedy to bude emise, ale samotný projekt začal již v roce 2023.
Skupinka zde: Facebook / Pražské groše a jejich díly
Pražský groš – rok 1300 zavedení ražby
Ražbu pražského groše zavedl český král Václav II. v roce 1300. Byla to velmi kvalitní stříbrná mince, která se rychle stala jednou z nejdůležitějších měn ve střední Evropě. Pražský groš byl ražen ve velkém množství a používal se po několik staletí, což přispělo k rozvoji českého hospodářství a obchodu. Zavedení této mince bylo spojeno s reformou měnového systému a s využitím bohatých stříbrných dolů v Kutné Hoře.
Pražský groš – nákres
Z původního Pražského groše vznikl nákres pro další výrobu a opravy budoucího pamětního groše. Připravovaný pamětní groš by měl mít podobný průměr jako originál, včak hmotnost spíše 7,25g aby to korespondovalo s výročím 725 let od zavedení první ražby z roku 1300.
Výroba – žíhání plamenem
Každá mince (medaile) se razí na několkrát, aby se docílilo co nejkrásnějšího odražku reliefu a také pak vzniká každý vzhledově jiný originál. Ač je ryzí stříbro Ag999 velmií měké a kujné, tak po první ražbě je tvrdé a zhutněné a proto se tato mince vyžíhá plamemen, aby změkla a bylo možno provést druhou, či pak třetí ránu, přičemž se ne vždy trefíme na stejnou pozici a vznikají odlišnosti ve vzhledu, které jsou pro některé sběratele zajímavé a ceněné a to dvojráz písmenko, či místo kruhového perlovce spirálovitý šnek, nebo boční límec, falc atd.
Žíhá se plamenem a to do červeného vzhledu, technici by rádi přesné stupně, ale ve své praxi co by učeň jsem slýchával
„mladej vykašli se na stupně, teploměry ! sleduj barvu!
má to být červený, ne rudý, to se ti rozteče, světlý bude tvrdý, buděš to žíhat znova?“
Pražský groš 725 – rozměry, tvary, hmotnosti
Každý groš je samostatně ražený klasickou metodou raznic proti sobě, bez vodícího kroužku
Tvary
touto metodou ražby dochází k nepravidelným tvarům, tloušťce a někdy i dvojrázem k plastickým stínům u písmen, nebo dalším perličkám v kruzích, vypadající jako spirály. Tedy tvarově od hezky kulatých, až po šišaté.
Rozměry
jsou pak různé od průměru 25,8mm až 29,9mm, více informací o rozměrech najdete v tabulce GoogleDrive / Pražské groše 725 – čísla
Hmotnosti
jsou rozdílné, ale minimálně 7,25g což bylo na začátku definováno jako minimální hmotnost. nejvyšší hmotnost je pak 7,75g a následně pak s průměrnou hmotností 7,564g
Patina na mincích – barvy
Jak již bylo zmíněno projekt Pražské groše 725 je unikátní v tom že každý kus je unikát, ojedinělý a to tvarem, rozměrem, hmotností a dokonce i barvou, tedy patinou na povrchu a to stejně jakou jsou rozdílné původní 700. leté groše. Byla tedy snaha je od sebe odlišit a použít mnoho různých metod patinování, tedy zestaření mince, ať jsou vzhledově odlišné a že těch odstínů šedé bylo více, až po černou, ale i metalická fialová či modrá je velmi krásná. Vždy se začíná z čisté, lesklé, zářící stříbrné mince, kterou zestaříme a pak stíráme, čistíme, tak aby vypadala jako z oběhu, používaná, či dlouho někde uložená.
Šedivá – je nejnáročnější šedivá a to na počet nutných kroků.
Černá – totálně černá zpatinovaná byla jen jedna.
Fialová metalická – ta je uplně extravagantní a bývá jen na části mince.
Modrá metalická – bývá na celé minci, ale nestejnoměrná.
Metalické barvy jsou náročné na nutnost rychlého střídání různých kroků a ikdyž je dodržíte stejně tak z deseti pokusů může vyjít jen jeden.
při patinování platí, že pokud není barva či odstín hezký, můžeme začít znova, tedy vyčistit a zase zestařit a pak opatinovat.
Výroznější odchylky barvy od průměrné ražby popisuje : tabulka čísel Pražských grošů 725
Složená fotografie 6. částí z plata. Větší rozlišení Pražské groše 725 plato: 6 částí px 8000x9ooopx
Číslovaná edice pouze 100ks
Jedná se o limitovanou malou serii 100ks grošů, kdy každý je jiný a každý je zvlášť číslovaný. Pro každé čislo vznikala samostatní dvojciferná raznice, tedy bylo vyrobeno 100raznic s číslicemi 00, 01, 02, 03, až 98, 99. Jak bylo zmíněno, každý groš je jiný, liší se vzhledem, ražbou, povrchovou patinou, ale i tloušťkou, průměrem, hmotností a každý prošel několika kontrolami až finální na Puncovním úřadě, aby dostal potvrzení o způsobilosti a závěrečnou státní puncovní značku pro výrobek z drahého kovu ryzího stříbra Ag999.
Po všech úkonech přichází poslední a tím je číslování, kdy každý groš má samostatné číslo a certifikát. Než byla serie vyrobená tak více než 1/3 jich již byla zamluvena a rezervace zanesené do seznamu, tedy matriční tabulky těchto grošů.
Zde je číselný seznam Pražské groše serie 725 / pořadová čísla
V tabulce je uvedená u každého groše je hmotnost, případně tam budou doplněné další informace.
…………. strpení článek ještě dopisuji ….
Objednávky
Apriori tento groš vznikl jako poděkování všem sběratelům Pražských grošů, numismatikům i badatelům a za zlomek ceny originálu nabídl možnost mít svůj vlastní unikátní kus vypadající jako ty jež začal razit Václav II před 725 lety, proto byla možnost předobjednávky umožněna prvotně účastníkům letní akce na Hracholuské přehradě hned po přednášce a představení tohoto projektu. Ohlasy byly velmi dobré a již na místě se tvořil pořadník a rozebírala se ta nejnižší čísla, ale i se preferovali číslice stejné jako ročníky narození. Tedy to vše se dělo osobně a pod vedením zakladatele skupinky Petra.
Pokud máte zájem, podívejte se do seznamu čísel Pražských grošů, které by se Vám líbilo a napište mi dotaz email. V současné chvíli ještě není online vystavený ani produkt, ani objednávkový list, neboť se finišuje s patinací, s certifikáty, krabičkami atd, tedy ať je vše připravené nejlépe rovnou k expedici.