Film Odcházení Václav HAVEL – 1 – Jak jsem se dostal k filmu

Úterý, XX. červen 2010
Bylo úterý a přijel za mnou pan Milan. Známe se dlouho, opravuji a vyrábím pro jeho rodinu zlaté šperky, nejkrásnější věc a největší, co jsem kdy udělal, byla svatební kolana pro jeho manželku.
Později toho odpoledne, kdy jsme se bavili o spoustě věcech, se zmínil, že se zná s panem Havlem, že má kancelář v centru a že za ním párkrát byl. To mě překvapilo, že se znají a zajímal jsem se, co by mi o něm řekl, jeho názory nebo příhody. O Havlovi povídal samé hezké věci a že ho měl vždy rád a snažil se mu pomáhat.
Řekl mi, že jednou šel po václaváku a na zahrádce v jedné restauraci seděl Václav Havel, letmo se pozdravili, ale Havel pobídl Milana, “poď sem, posaď se”. Milanovi se nechtělo, znali se sice dost osobně, ale Václav je teď prezident, no nakonec se nechal přemluvit a tak spolu poseděli a byli sledovaný a hlídaní ochrankou. Asi to byl takový paradox, když někoho sledují a monitorují, aby o něm věděli co nejvíce, nebo aby neutekl a najednou má takový doprovod a paradoxně ho sledují a chrání, aby se mu nic nestalo .-)
Nicméně, nakonec Milan slíbil, že by mě mohl s dnes již bývalým prezidentem seznámit a že bychom mohli zajít k němu do kanceláře, do té “Vize 97”.
Z toho slibu, že se seznámím s bývalým prezidentem, s panem Václavem Havlem, jsem měl velkou radost. Ale jak to udělat, to přeci není tak jednoduché, že mě tam Milan přivede a řekne “Václave, tohle je Slávek, on je zlatník, starožitník a chtěl tě poznat“, vždyť Havel má své práce dost a času málo, proč by měl být na mě zvědavý, co já mu mohu nabídnout. Ale možnost a příslib k seznámení tu byly. Těšil jsem se, že by to někdy v budoucnu mohlo vyjít, ale je to dost obtížné a asi to nebude tak rychle, mé přání a víra byly jako nevlastní sestry – stejně jako pyramida a zrnko písku.
 
Středa XX.června
Večer jsem měl zmeškaný hovor od Andrejky. Andrejka je šikovná a známá filmová kostymérka, je malá, drobná, milá a velice příjemná a pracuje s nadšením a láskou. Když na ni hledím při práci, jak ji dělá s pečlivostí, nadšením a láskou, jakoby se to křehké stvoření nadnášelo. Kolikrát v tísnivých podmínkách dílen, ateliérech a časovém stresu a tlaku všeho okolí, říkám si, jak to takový motýlek může zvládnout.
Abych se vrátil k našemu kontaktu. Napadlo mě, že je to spjaté s obrazy, pro které přišli za tatínkem včera od filmu, ale to je jiný film. Tedy zavolal jsem Andrejce, že jsem měl změškaný hovor, co se děje a s čím mohu pomoci a Andrejka mi řekla, že se začíná natáčet jeden film, kde by potřebovali nějaké medaile, vyznamenání a jestli bych jim zase mohl pomoci a poradit, jak s věcmi, tak i s nápady. Takový telefon mě potěšil o to více, že je zde něco nového, kreativního a ještě s onou příjemnou Andrejkou, ikdyž z naší poslední spolupráce film ještě není v kinech¨a já nevím jak to dopadlo, ale i tak se můžeme vrhnout do další práce .
Andrejka že potřebuje do filmu medaile a vyznamenání pro jednoho vysoce postaveného člověka a také pro nějakého četníka a ještě pro další lidi. Tak jsem se zeptal z jaké je to doby, co je to za film. Že prý to není žádná určitá doba a ani země, že se to celé prolíná v různých dimenzích. Od Secese až po současnost a do toho ještě nákresy jako měl Gustav Klimt. Znělo to podivně, ale o to více vábivě. Když jsme se dále bavili o postavách, ději a času, tak jsem se dozvěděl, že ten film dělá Václav Havel. No to byla výzva. Moje myšlenky, nápady a angažovanost začaly brát na intenzitě, ještě s čerstvým přáním a příslibem od Milana, tak teď již bylo jasné, za jakých okolností a možností se setkám a seznámím s Václavem Havlem,
Bylo odpoledne a lidi od filmu mají frmol stále, ať je kolik je, takže nebyl čas na dlouhé vykecávání. Andrejka se mě zaptala, zda mám čas v pátek a já okamžitě přitakal, že ano a že i kdybych ho neměl, tak si ho udělám.
 
Pokládám telefon, usmívám se nad tím, jak někdy jdou věci příjěmně a rychle za sebou, jako naplánované a těším se na pátek. Co budu dělat, co budu říkat a jestli bude možnost a čas si s ním prohodit pár slov.
 
 
Jsem zlatník a starožitník a byl jsem pozván jako poradce pro film Václav Havel Odcházení

 
 
18.12.2011 Pokračování zde:
 
Nákupní košík