Odznak raketomet – postup vyroby

Odznak Rakety postup vyroby 2003.
Fotopostup.
Od fotografie, nákresů k odznaku.
Uděleno 2004.
Primák, Bayer, Brunclík, Hanza

Odznak „raketomet“ – výroba odznaku, postup

Můžeme nahlédnout do dílny na postup výroby prototypu odznaku, který je zde zachycen, od prvních fotografií, nákresů na pauzáky, slídy ve zvětšeném měřítku, až po ruční rytí. Zde je zachycená ta nejjemnější práce na výrobě odznaku do posledních detailů odznaku na raketometu, či lístečkáých. Na togografiích je například rytec p.Hanza jak ukzuje detaily na raketomety, které přenesl při rytí detailu na prototyp odznaku. Postupuje se stejnou důkladností nic nepřehládnout, stejně jako ostatní rytci a kolegové z tohoto projektu a je velice pečlivý a důslený. Na obrázcích je pohled do rytecké dílny, na pracovní stůl rytce, pohled na rytí modelu, který je v masivním ryteckém otočném svěráku.
Odznak raketomet – nápad
Nejdříve bylo přání velitele a členů jednotky sloužících u raketometů, aby k ukončení činnosti měli pamětní odznak a oslovili kolegu vojáka, sběratele a faleristického badatele, aby jim pomohl.
Michal Bayer doporučil aby výrobu provedl zlatník Slavomír Primák, který je jeho dlouholetý přítel a pochází z rodiny sběratelů, umělců a vojáků a tedy má nejlepší předpoklady k výrobě krásného odznaku a dal návrhy, aby tento odznak byl ve dvou stupních a měl číselné označení, což přidá na váženosti a do budoucna to ulehčí jeho identifikaci. Dále že by bylo dobré aby odznak nesl nejen technické vyobrazení, ale také vojenské detaily, atributy v té době používané a dále obvyklé zapínání.
Odznak raketomet – zadání k výrobě
Další schůzka tedy již proběhla v širším setkání, jak zadavatele, poradce, tak i tvůrce nad obrázky techniky, povídání o jednotce, ale i historii nejen jednotky, ale i naší armády k spojujícím detailům tohoto projektu.
velitel měl představu, aby bylo vyrobeno 100 až 200 odznaků a bylo nějaké rozlišení pro velitele.
Na návrch Michala Bayer by měl odznak nést nejen vyobrazení základní techniky, ale i například lipové lístky, jež symbolizují armádu, ale i také příslušnost a to například číslo vojenského útvaru, či název jednotky, nebo její zkratku.
Odznak by měl bý kovový, spíše větší, číslovaný, zapínání odpovídající velikosti a barevně odlišení pro velitele by mělo být ve zlaté barvě a zákaldní tedy ve stříbrné podobě.
Každý odznak by měl mít své číslo a certifikát, či udělovací dekret.
Tvůrci projektu
MB – Michal Bayer co by uznávaný falerista, badatel a sběratel s přesahem znalostí tohoto řádů, odzbnaků i techniky mnohaset let zpět, až do současnosti byl hlubokou studnicí informací pro inspiraci na vzhled budoucího odznaku.
SP – Slavomír Primák, co by zlatník, starožitník a medailér, jako autor návrhu pak navrhl použití kovů, výrobní techniku, kopozici a konkrétní zapínání, až po značení na zadní straně a povolal si k sobě zkušené kolegy rytce a klenotníky.
MB – Michal Brunclík, zlatník, medailér co by mladý a nadějný rytec v té době pracující v dílně jež vyráběla odznaky a mediale až po nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva začal na základním oválném tvaru odznaku.
JH – Jan Hanza, rytec který měl na starost provedení tanku, tedy podvozku a raket daného odznaku.
A pak ještě ostatní osoby si zaslouží poděkování, což jsou kolegové a kolegyně, z výroby vojenského odznaku „raketometu“ jež pomohli, od výroby, pokovení, až po balení hotových odznaků.

Odznak „ratetomet“ – popis odznaku


Odznak „VÚ 8968“ reketomet je vojenský odznak udělení k ukončení činnosti vojenského svazku. Tento odznak se připevňuje na šroub jako to bylo běžné v 80. letech 20. století. Odznak je oboustranný, kdy má na přední straně vyobrazení týkající se dané jednotky a na zadní straně náležitosti identifikace, jako číslování, výrobu atd.
Přední strana – popis
Přední strana odznaku má velice detailně provedený vůz s raketami. Včetně nářadí, lan, zábradlí atd. Při výrobě, ručním rytí tohoto odznaku bylo použito mnoho fotografií, což páni technici uvítali.
Zadní strana – popis
PoPrimaks 2003 – výrobce
MB PS – Autoři návrhy
001 – udělené měli tříciferná čísla v jednom sledu bez rozlišení třídnosti
pplk. Petr BURDA – pouze velitel má na svém zlaceném odznaku své jméno !

Odznak „ratetomet“ – fotogalerie

Zde v galerii jsou větší fotografie odznaků i vě větším rozlišení, zejména také první udělené kusy v modré čtvercové krabičce s kulatým výřezem. jasně patrný a čitelný je pohled na zadní stranu, kde je jak výrobce, autoři, letopočet, ale i číslování.

Výroba medailí

Výroba medailí, výroba odznaků si vyžaduje preciznost. Výroba odznaku si vyžádala mnoho fotografií. Když se dělají návrhy odznaků, je zapotřebí mít dobrou stylovou koncepci, tedy rozvržení a znát hlavní důležité body. Při výrobě medaile, při výrobě odznaku, je důležitá jednoduchost. Když se tvoří návrhy odznaků, vychází se jak z potřeba soudobích, důležitých atributů, ale také je důležité sledovat historickou linii. Případně je důležitá výroba pamětních medailí, pamětních odznaků z minula, jakožto odkaz a tradice, na kterou se navazuje.
Pro výrobu pamětního odznaku, nebo ať je jakákoli výroba vyznamenání, je vhodná spolupráce s VHU (Vojenský historický ústav) Ač nemají mnoho ve svých sbírkách, jsou nápomocni v radách či upozorněních čeho se vyvarovat. Však je to instituce jako každá jiná a komunikace a odezva je snimi také taková. Důležité je opásat se trpělivostí asi taka stejnou, jako pásy tanku, který čeká unich před branamy.
Nákupní košík